اسهال خونی باکتریایی یا شیگلوز | تغذیه سالم

اسهال خونی باکتریایی یا شیگلوز

یکی از باکتریای گرم منفی و بدون اسپور شیگلاه و از عوامل اصلی بروز اسهالای زیاد خونیه.

آب وهوا و فصلای سال در بروز عفونت شیگلایی نقش دارن.به طور مثال در آب وهوای معتدل ، در ماه های گرم ودر آب و هوای گرمسیری درفصل بارانی عفونت شیگلایی بیشترین امکان بروز رو داره. در زنان و مردان اندازه بروز این مریضی یه جوره .عفونت در هر سنی ممکنه رخ دهد، اما ۲و۳ سالگی شایع ترین سن واسه مریضی است. در ۶ ماه اول زندگی دچار شدن به این عفونت نادره .چون این احتمال هست که شیرمادر شامل آنتی بادیهایی بر ضدآنتی ژنهای مریضی زای این ارگانیسم باشه .

در کل چهار نوع شیگلا هست: شیگلا دیسانتری، شیگلا فلکسنری، شیگلا سونی، شیگلا بویدیی. این چهار گونه شیگلا مسؤول مریضی هستن که توانایی تهاجم به سلولهای اپیتلیال کولون در هر چهار نوع هست.

گروه A شیگلا دیسانتری ( Shigella dysenteriae ) : نوع یه این شیگلا باعث ایجاد همه گیریای گسترده و دراز مدت می شه و عفونت با اون شدیدتر و طولانی تره نسبت به دیگر گونه های شیگلا و در بیشتر موارد با مرگ و میر همراه س. فقط نوع یه شیگلا دیسانتری باعث همه گیریای دراز مدت اسهال خونی می شه.

گروه B شیگلا فلکسنریه که مانند شیگلا دیسانتری بیشتر در کشورای در حال پیشرفت دیده می شه.

گروه C شیگلا بویدی و گروه D شیگلا سونئی هم در کشورای پیشرفته شایع تر هستن.

در بیشتر موارد شیگلوز به وجود اومده به وسیله شیگلا دیسانتری طی ۷ روز بهبود پیدا میکنه؛ ولی بعضی وقتا اسهال پایدار دیده می شه. آرتریت راکتیو یا سندرم رایتر با احتمال خیلی کم به دنبال عفونت با شیگلا دیسانتری دیده می شه.

علایم مریضی

پس از ورود شیگلا به بدن، دوره پنهون شدگی چند روزه ای قبل از ظاهر شدن علایم مریضی به وجود میاد; درد شکمی شدید، تب بالا، استفراغ ،کاهش اشتها ، دفع دردناک مدفوع همراه با احساس نیاز فوری به دفع از علایم مشخص درگیری با این عفونته. اتساع و حساسیت شکمی ، افزایش صداهای روده ای ورکتوم دردناک درزمان دوره مریضی ممکنه وجود داشته باشه.

در اول مریضی ممکن اسهال آبکی و حجیم باشه و با پیشرفت مریضی تبدیل به مدفوعای مکرربلغمی خونی و کم حجم شه. هرچند ممکنه بعضی از بچه ها اصلا به مرحله اسهال خونی نرسند و بعضی از اونا از اول مدفوعشان خونی باشه. ممکن است بیماران دچار از دست دادن شدید آب و الکترولیت از راه مدفوع و استفراع شن. اگه اسهال درمان نشه ۱ تا ۲ هفته طول میکشه.

علایم شایع

دل پیچه

تب

اسهال شدید

وجود خون ، مخاط ، یا چرک در مدفوع

تهوع یا استفراغ

دردهای عضلانی

در شروع مریضی ممکنه ، شمارش گلبولای سفید کمتر از حد طبیعی باشه .

راه های انتقال

موثرترین و مهم ترین روش انتقال، انتقال به صورت فرد به فرد و از راه مدفوعی- دهانیه. اما بعضی وقتا به وسیله غذا، آب، حشرات، اشیا آلوده منتقل می شه .بعضی وقتا هم شیگلا از راه دهانی-مقعدی موقع فعالیت جنسی منتقل می شه.

معمولا شیگلا به وسیله دهن وارد دستگاه گوارش می شه و با حمله به سلولای پوششی روده بزرگ و انتهای روده کوچیک باعث ایجاد زخم مخاطی خونریزی دهنده همراه با ترشحات التهابی می شه . این باکتری معمولاً وارد خون نمی شه . در نصف موارد، دچار شدن به اسهال زیاد بدون وجود خون در مدفوع بیماره که در این حالت، تشخیص این نوع اسهال از بقیه اسهالای زیاد سخت می شه.

آب و غذای آلوده مانند سالاد یا غذاهای دیگه که با دست درست می شن از عوامل مهم دیگه انتقال آلودگیه . اما انتقال شخص به شخص در بیشتر نقاط جهان عامل اصلی عفونت است .

پیشگیری

واسه پیشگیری ازشیگلوز در کودکان دو راه ساده هست

۱- در مناطقی که شیگلوزشایع هستش مصرف شیرمادر پیشنهاد می شه . شیر مادر باعث کاهش پیدا کردن خطرشیگلوز علامت دار می شه و شدت اون رو درشیرخوارانی که حتی شیر مادر مصرف کردن کم می کنه.

۲- آموزش رعایت بهداشت فردی درخانواده و آموزش شستشوی دستها به خصوص بعد ازمدفوع کردن و قبل از جفت و جور ومصرف غذا; بقیه اقدامات بهداشت عمومی مانند اصلاح آب و فاضلاب ، دفع درست مدفوع و رعایت بهداشت موادغذایی هم از دیگر روشای موثر پیشگیریه.

درمان

واسه تشخیص مریضی ممکن است از بررسی آزمایشی و کشت نمونه مدفوع استفاده شه.

در بچه های مشکوک به شیگلوز اصلاح و حفظ آب و الکترولیتا از مسائل مهمه.از داروهای کاهنده حرکت روده نباید استفاده کرد، چون خطر طولانی شدن مریضی هست. درمان شامل جایگزینی مایعات از دست رفته ، غذای کم حجم ، و هم بعضی وقتا دارو می شه. مریض باید مرتباً مایعات دریافت کنه.

باید مریض رو از بقیه جدا کرد.

معمولا واسه درمان این مریضی به دلیل ایجاد مشکلات به کار گیری آنتی بیوتیک پیشنهاد نمی شه.

به کار گیری یه صفحه گرم کننده یا شیشه آب داغ روی شکم اندازه درد رو کم می کنه.

مریض جدا از بقیه بستری می شه و به وسیله سرم مایعات تکمیلی بهش رسونده می شه.

داروهای ضد اسهال رو نباید بدون تجویز دکتر مصرف کرد. چون این داروها ممکن است مدت مریضی رو طولانی کنن. و اگه تا کنون مورد استفاده قرار گرفتن باید مصرف اونا رو متوقف کرد.

مشکلات:

کاهش آب بدن به طور خطرناک مخصوصاً در کودکان

باکتریا ممکن است از مجرای گوارش وارد خون شن و باعث درگیری بقیه اعضای بدن شن، مثل کلیه ها، کیسه صفرا، کبد، یا قلب و مفاصل . این حالت شاید به شوک و مرگ برسه که از نوادره

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *