اسهال سالمندان | بیماری

: اسهال می تونه هر فردی رو از هر سنی تحت تاثیر بذاره. این یکی از بیماریای رایجه که هممون از کودکی تا سالمندی از ابتلای به اون رنج می بریم. خیلی از دلیلای اسهال در تموم سنین معمولاً مشابه هستن. با این حال، ممکنه دلایل خاصی وجود داشته باشه که اسهال بیشتر تو یه گروه سنی خاص اتفاق میفته.

بعضی از این علل مخصوص سن در اسهال باید واسه افراد سن بالا در نظر گرفته شن مخصوصا وقتی که اسهال تکراری یا پایداره و دلیل مریضی قابل تشخیص نیس.

به چه دلیل اسهال بر سالمندان تاثیر میذاره؟

اسهال طولانی یه مریضی رایجه که بعضی از سالمندان از اون رنج می برن و افراد سالخورده هم ممکنه مستعد دچار شدن به اسهال زیاد باشن نسبت به بزرگسالان جوانتر. با این حال، بعضی از افراد سن بالا بیشتر در برابر عادتای عضوی روده هستن – یبوست. وقتی که اسهال اتفاق می افته باید تشخیص داد که زیاد یا مزمنه یا خیر. علل اسهال زیاد و طولانی می تونه به طور زیادی فرق داشته باشه و بعضی از این علل ممکنه خیلی راحت درمان نشن.
اسهال زیاد به اسهالی میگن که یهو ایجاد میشه شدیده اما به مدت کوتاهی از زمان و پس از اون درمان می شه. ممکنه به درمان پزشکی نیاز داشته باشه یا بدون نیاز به درمان رطرف شه. اسهال طولانی به مدت طولانی ادامه پیدا میکنه. معمولا این به عنوان اسهال تعریف شده که بیشتر از ۴ هفته ادامه داره. با این حال، اسهال تکراری (اسهال که میاد و میره) هم ممکنه به عنوان طولانی در نظر گرفته شه.
اسهال زیاد بیشتر اوقات به دلیل عفونت و غذاهای خاصه. این در هیچ کدوم از گروه های سنی غیر عادی نیس اما به دلایل جور واجور سالمندان ممکنه به اسهال عفونی و اسهال مربوط به رژیم غذایی مستعد باشن. اسهال طولانی به احتمال زیاد به مریضی طولانی معینی از روده یا بعضی وقتا با بقیه انداما و سیستما ربط داره. بعضی وقتا داروهای طولانی ممکنه باعث شه که افراد سالخورده بیشتر ازش استفاده کنن چون این بیماریای طولانی در سالای سالخوردگی عادی هستن.

علل اسهال در سالمندان

مهمه که بدونیم اسهال چیه و چیجوری می تونه اتفاق بیفته. اسهال علائم جور واجور بیماریه. این به معنی داشتن سه یا بیشتر حرکات روده تو یه دوره ۲۴ ساعته س که مدفوع معمولاً آبداره.
اسهال معمولاً به دلیل حرکت سریعتر از حرکت طبیعی رودهه که ممکنه به دلایل جور واجور اتفاق بیفته. علاوه بر این، جذب آب هم ممکنه منتهی به ایجاد مایع زیادتر از اندازه در روده شه. این از مدفوع جلوگیری می کنه.

عفونتا

باکتریا، ویروسا و انگلا بعضی از دلیلای شایع اسهال عفونی هستن. بیشتر این پاتوژنا از راه غذا یا آب آلوده انتقال پیدا میکنن اما هم اینکه می تونن از راه ذرات هوا و حتی از راه ذرات روی وسایل بی جون (fomites) عبور کنن. این میکروارگانیسما باعث تخریب و خیس شدن پوشش روده می شه و هم اینکه می تونه باعث کم شدن اندازه آب در روده ها شه.
بعضی وقتا بعضی از میکروارگانیسما ممکنه در روده هایی مانند باکتری Clostridium difficile رشد بی نظم دارا باشن. این بیشتر احتمال داره پس از به کار گیری آنتی بیوتیک و یا یه سریای دیگه از پخش باکتریای طبیعی "خوب" روده اتفاق بیفته. افراد سالخورده به دلیل سیستم ایمنی ضعیف بیشتر در برابر عفونت قرار دارن.

خوراکیا

تغییر در رژیم غذایی باعث ناراحتی دستگاه گوارش می شه و ممکنه منتهی به اسهال زیاد شه. این معمولاً کوتاه زندگی می کنه. با این حال، در سالمندان ممکنه اختلالاتی در هضم نرمال غذا (maldigestion) و جذب مواد مغذی (malabsorption) وجود داشته باشه.
به عنوان یه نتیجه، مواد غذایی غنی نشده و مواد مغذی غیر قابل جذب بر جذب آب تاثیر میذاره و منتهی به اسهال می شه. نبود تحمل لاکتوز یکی از نمونه هاییه که توانایی بدن واسه هضم قند شیر کم میشه. مشکلات قلبی عروقی ممکنه بر هضم غذا و جذب مواد، خصوصاً چربیا تاثیر بزاره.

داروها

داروهای جور واجور می تونن اسهال رو به عنوان یه آسیب جانبی بسازن. به غیر از آنتی بیوتیکا که ممکنه باکتریای طبیعی روده ای که واسه سلامت روده لازمه دیگه داروها هم می تونن دیواره روده رو تحریک کنن باعث کاهش جذب آب در روده و حتی افزایش سرعت حرکت روده می شن. بعضی از داروهای ضد افسردگی، آنتی اسیدها، داروهای سرکوب کننده اسید و داروهای سرطانی ممکنه مسئول باشن.

بیماریای روده

چندین مریضی ممکنه با اسهال همراه باشه. التهاب روده ای (IBD)، دیورتیکولیت و سندرم روده تحریک پذیر (IBS)، بعضی از نمونه ها هستن. در افراد سن بالا، شرایطی مانند دیورتیکولیت شایدً با پیشرفت سن اتفاق می افته. این التهاب کیسه های غیر طبیعیه که در روده بزرگ شکل میگیره.
یکی از نگرانیای اصلی سالمندان، سرطان کولورکتاله. این یکی از سرطانای عادی در دنیاس و می تونه باعث تغییر در عادتای روده مانند اسهال شه. جراحی به روده کوچیک یا روده ممکنه باعث اسهال شه مخصوصا اگه هضم و جذب به طور زیادی تحت تاثیر قرار گیرد.

بیماریهای دیگه

بعضی از بیماریایی که ممکنه اسهال بسازن ممکنه مستقیما روی روده تاثیر نذاره. عوضش فعالیت عضلات روده یا اعصاب که تحتِ کنترل حرکت روده قرار دارن رو تحت تاثیر قرار میده. این ممکنه در شرایطی مانند دیابت دیده شه که اعصاب که عضلات روده رو کنترل می کنن آسیب دیده. بیماریای دیگه اندام مانند پانکراس (پانکراتیت یا سرطان پانکراس) هم اینکه ممکنه به اسهال منجر شه اگه آنزیمای گوارشی که به وسیله پانکراس ترشح می شن تحت تاثیر قرار گیرند.

خطرات اسهال سن و سال دار

مشکلات اصلی اسهال کمبود آبه و این می تونه تهدید کننده زندگی باشه. خطر دچار شدن به کمبود آب در اسهال سن و سال دار هست اگه سالمندان مراقبت مناسب نداشته باشن نمی تونن هیدراته باشن یا از داروهایی مانند بعضی داروهای فشار خون استفاده کنن که ممکنه کمبود آب رو بدتر کنن.
خطر دیگه اسهال، سوء تغذیه است. این احتمال بیشتر در سالمندان هست که قادر به جفت و جور غذای مغذی واسه خود نیستن با کاهش اشتها که در افراد سن بالا تر و سالمندان معموله و تمایل به داشتن عادات رژیم غذایی ضعیف مانند زندگی با رژیم غذایی چای و نون دارن.

چیجوری اسهال باید درمان شه؟

مهمه که به مراقبت پزشکی بپردازید مخصوصا وقتی که افراد سالخورده دیگه بیماریای موجود رو تجربه می کنن وقتی که اسهال شدید است و رهیدراتاسیون ممکن نیس. اسهال یه نشونه س و موثرترین روش درمان اون اینه که درمان دلیل اصلی انجام شه. این ممکنه بسته به شرایط احتمالی داروهای مختلفی لازم باشه.
استراحت در بستر، مقدار خیلی از مصرف مایع و وعده های غذایی تکراری که مواد مغذی و ملایم هستن مهمترین روش واسه درمان و مدیریت اسهال سالمنده. ممکنه تزریق مایع داخل وریدی (IV) لازم باشه. داروهای طولانی رو نباید بدون تایید دکتر متوقف کرد و داروهای نوین نباید شروع شه مگه اینکه به وسیله یه دکتر تجویز شه.
داروهای ضد عفونی مانند لوپرامید نباید واسه درمان اسهال استفاده شه. این می تونه علل خاصی از اسهال مانند عفونت رو بدتر کنه. این داروها فقط در صورت تجویز به وسیله دکتر استفاده می شه.

.

منبع : foodregime.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *