اسهال صبحگاهی؛ علت | روش های پیشگیری و درمان آن | بیماری

 1. : اگه صبحا، مدفوعی شُل و آبکی دفع می کنین، یعنی به اسهال صبحگاهی دچارید. این مشکل باعث می شه که از خواب بپرید و مجبور به به کار گیری سرویس بهداشتی شید یا بعد از بیدار شدن، نیاز مبرمی به اجابت مزاج پیدا می کنین. تقریبا همه افراد در طول زندگی خود به این مشکل دچار می شن. وقتی بعضی وقتا دچار اسهال صبحگاهی میشین یعنی یا سبک زندگی تون اشکالاتی داره یا به طور موقت به یه مریضی گرفتار شدین. اما اگه همیشه اسهال داشته باشین یعنی مشکلی جدی در بدن تون هست که نیاز به پیگیری داره و در واقع باید به درمان اسهال صبحگاهی بپردازید.

سبک زندگی اشتباه و دچار شدن به اسهال صبحگاهی

: اسهال صبحگاهی؛ دلیل، روشای پیشگیری و درمان اون

سیگار کشیدن

نیکوتین موجود در سیگار می تونه موجب اسهال شه. اگه قبل از رفتن به تختخواب یا بعد از بیدار شدن، سیگار بکشین احتمال اینکه دچار اسهال شید بسیار زیاد هستش.

مصرف زیاد الکل

الکل هم یکی از عوامل دچار شدن به اسهال صبحگاهیه. اگه شب قبل، الکل مصرف کرده باشین به احتمال زیاد در صبحگاه به اسهال دچار میشین.

خوردن تنقلات در نیمه شب

اگه نیمه های شب یا قبل از خوابیدن، تنقلات و هله هوله استفاده کنین امکان دچار شدن به اسهال صبحگاهی زیاد می شه.

نوشیدن زیاد قهوه

کافئین باعث افزایش حرکات روده می شه. بخاطر این، اگه زیاد قهوه بخورین در صبحگاه دچار اسهال میشین.

خوردن صبحونهٔ مفصل

اگه در صبحگاه، صبحونه ای مفصل و جانانه بخورین، حرکات روده تون بیشتر می شه و احتمال دچار شدن به اسهال افزایش پیدا می کنه.

مصرف بعضی داروها

مصرف بعضی از داروها مانند آنتی بیوتیکا هم از عوامل بروز اسهال صبحگاهیه.

دلایل موقتی دچار شدن به اسهال صبحگاهی

بعضی وقتا هم دلایل دچار شدن به اسهال صبحگاهی، موقتی هستن. مثلا:

مسمومیت غذایی

اگه تاریخ مصرف یه مادهٔ غذایی گذشته یا آلودگی میکروبی داشته باشه، احتمال دچار شدن به مسمومیت غذایی و در نتیجه ٔ اون اسهال، به وجود میاد.

ویروسا

ویروسا مثلا ویروس آنفلوانزا هم دلیلی واسه دچار شدن به اسهال هستن.

عفونت میکروبی

عفونت میکروبی، دلیلی واسه دچار شدن به اسهال صبحگاهیه.

بارداری

تغییر سطوح هورمونا در دوران بارداری باعث بروز مشکلاتی مانند تهوع و اسهال صبحگاهی می شه.

استرس روانی

استرس هم می تونه باعث بروز اسهال شه.

کم آب شدن بدن

اگه آب کافی در بدن تون وجود نداشته باشه، تعادل الکترولیتی خود از کفتون میره. بروز مشکل در تعادل آب و الکترولیتا موجب تحریک روده و بروز اسهال می شه. تحریک روده ها به این خاطر صورت میگیره که الکترولیتا نقش کنترل غشای سلولی و انتقال سیگنالای الکتریکی رو رو دوش دارن. سیگنالای الکتریکی باعث انقباض ماهیچه ها می شن و می تونن دلیلی واسه دچار شدن به اسهال باشن.

عوامل بلندمدت و جدی دچار شدن به اسهال

عواملی که در بلندمدت باعث بروز اسهال می شن هم به توضیح زیر هستن:

سندروم روده تحریک پذیر (IBS)

یکی از عوامل اصلی وقوع اسهال صبحگاهی، دچار بودن به سندروم روده تحریک پذیره. استرس روانی و مصرف بعضی از مواد غذایی ازجمله دلایلیه که آدما به این سندورم گرفتار می شن اما کلا، دقیقا ریشه بروز IBS در افراد معلوم نیس. ارتباطات گُنگی میان اندازه استرس و افسردگی با سندروم روده تحریک پذیر هست.

مریضی التهابی روده (IBD)

اصطلاح IBD یا مریضی التهابی روده، اصطلاحی کلی واسه بیان مشکلات متنوعیه که در روده، التهاب بوجود میاره. مشکلاتی مانند کولیت زخمی یا مریضی کرون ازجمله مشکلاتی هستن که موجب بروز التهاب در روده می شن.

حساسیتا

حساسیت نسبت به بعضی مواد غذایی هم باعث آزردگی روده ها می شه. بعضی میوه ها، گندم، لبنیات، تخم مرغ و بادام زمینی ازجمله موادی هستن که در بعضی از افراد، حساسیت به وجود میارن.

درمان اسهال صبحگاهی

اگه عامل دچار شدن به اسهال صبحگاهی، سبک زندگی باشه خیلی راحت با ایجاد تغییراتی در اون، میشه مشکل رو برطرف کرد. درصورتی که، حساسیت به یه مادهٔ غذایی باعث بروز اسهال شه هم باید اونو از رژیم غذایی کنار گذاشت. اما اگه بیماریایی مانند التهاب روده یا سندروم روده تحریک پذیر باعث بروز اسهال در صبحگاهه باید به دکتر متخصص مراجعه کنین. اولین قدم در تشخیص درست دلیل بروز اسهال، بررسی عوامل و شرایطه.

ازجمله نشونه های IBS که باعث بروز اسهال صبحگاهی می شه موارد زیر هستن:

 • نفخ؛
 • انقباضات و دردهای شکمی؛
 • جمع شدن گاز در روده ها؛
 • یبوست؛
 • وجود مخاط در مدفوع.

ازجمله نشونه های IBD که باعث بروز اسهال می شه باید به موارد زیر اشاره کرد:

 • درد در ناحیه شکم؛
 • کاهش وزن؛
 • خستگی؛
 • وجود خون در مدفوع.

پزشکان بعد از تشخیص مشکل مریض به درمان می پردازن:

درمانای سندروم روده تحریک پذیر (IBS)

داروهای ضدافسردگی

داروهای ضدافسردگی تری سیکلیک، مواردی مؤثر واسه درمان IBS هستن. هر چند، این داروها مانند: ایمی پرامین و دِزیپرامین دقیقا واسه رفع مشکلات و بیماریا رودوی طراحی و تولید نمی شن اما می تونن موجب رفع مشکلات IBS شن.

داروهای ضداسهال

داروهای بدون نسخه ای مانند لوپرامید هم به درمان اسهال صبحگاهی کمک می کنه.

داروهای آنتی کولینرژیک

این داروها به رفع گرفتگی عضلانی به وجود اومده به وسیله اسهال کمک می کنن. دی سیکلومین جزو این داروهاست.

درمان بیماریای التهابی روده (IBD)

واسه رفع بیماریای التهابی روده هم از داروهای زیر استفاده می شه:

 • کورتیکواستروئیدها؛
 • آمینوسالیسیلاتا؛
 • داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی.

ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی هم می تونه به رفع مشکلات التهابی روده کمک کنه. مثلا در تحقیقی که در سال ۲۰۱۷ انجام شد، حذف بعضی از غذاها براساس رژیم غذایی (AIP) در کنترل مریضی IBD مؤثر واقع می شه. در این رژیم غذایی که مخفف عبارت رژیم قرارداد خودایمنیه، مواد غذایی التهاب آور کنار گذاشته می شن.

پیشگیری از دچار شدن به اسهال صبحگاهی

اگه رژیم غذایی مناسب، ورزش و کلا سبک زندگی سالمی داشته باشین، احتمال دچار شدن به اسهال صبحگاهی هم در شما کاهش پیدا می کنه. با کم شدن مصرف الکل و کم کردن سیگار، قدم بزرگی هم جهت با پیشگیری از اسهال صبحگاهی برمی دارین. یکی دیگه از روشای مناسب واسه جلوگیری از وقوع این مشکل، کاهش و کنترل استرس هاست.

مدیتیشن، یوگا و دویدن ازجمله روشای مطلوبی هستن که به کاهش استرس در بدن و روان کمک زیادی می کنن. واسه پیشگیری و درمان اسهال صبحگاهی هم بهتره، مصرف بعضی از مواد غذایی رو واسه خود محدود کنین. مثلا:

 • نوشیدنیای گازدار؛
 • غذاهای تند و پرادویه؛
 • میوه های خام؛
 • مواد غذایی نشاسته دار شامل گلوتن؛
 • میوه های شامل شکلای جور واجور قند مانند: فروکتوز، لاکتوز یا FODMAP (کوتاه شدهٔ عبارت مخمر الیگو، دی، و مونوساکاریدها و پلی یول).

خطرات به وجود اومده به وسیله اسهال صبحگاهی

دچار شدن به اسهال باعث از دست رفتن آب بدن می شه. اینجور مشکلی واسه کودکان، افراد سن بالا و بعضی بیماران خطرناک تر از بقیه هستش. در صورت دچار شدن به اسهال باید مقدار زیادی آب بخورین تا از بی آبی بدن جلوگیری کنین. مسمومیتای غذایی هم امکان بی آب شدن بدن رو شدیدا بالا می برن.

در بیشتر مواقع، اسهال به خودی خود و خیلی سریع درمان می شه اما اگه این مشکل خیلی راحت رفع نشد باید به دکتر مراجعه کنین. پزشکان با بررسی وضعیت مریض، تشخیص خود رو بیان و داروهایی تجویز می کنن. مسمومیتای غذایی که یکی از عوامل دچار شدن به اسهال هستن شدیدا بدن رو بی آب می کنن. این بی آبی بسیار خطرناکه و نیاز به مراقبتای جدی و درمان داره.

.

منبع : chetor.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *